PIZZA!

iPhoto by Nevena Veselinović

PIZZA!

  • null

    60 min

  • null

    Zdrava hrana, Maxi

  • null

    250 din

Kao što sam više puta i napominjala, što uživo na radionicama, što tokom emisija ili u objavama na blogu, ja sam veliki sladokusac i gurman. Otuda ime Veganluk. Od gurmanluk, ali na zdraviji način. Imali ste priliku da isprobate mnoštvo recepata sa bloga i uverite se u moje tvrdnje bar što se tiče ukusa, a ukoliko vid ishrane baziran na biljnim nerafinisanim namirnicama postane učestaliji uverićete se i u ostale benefite.. Ishrana pretežno nerafinisanim namirnicama predstavlja bazičnu preventivu očuvanju zdravlja, omogućava kontinuiranu detoksikaciju, izbalansiran rad probavnog sistema, više energije, otklanjanje hroničnog umora i iscrpljenosti ( naravno, podrazumeva se da je usled navedenih simptoma neophodno obratiti se lekaru radi detaljne analize i uspostavljanja precizne dijagnoze ), ali  ishrana je svakako jedan od najvažnijih faktora i u kategoriji preventive i prilikom ozdravljenja.

Ono što ja predstavljam u ovoj objavi, čak i u whole foods vegan varijanti nije baš prvo na listi prioriteta preporučljive hrane?, ali je nešto što većina nas obožava. Ko još može da odoli kraljici italijanske kuhinje?! ?

Varijanta iste koju sada predstavljam ne izaziva nadutost i osećaj prejedenosti posle samo jednog ili dva parčeta. A to je već sasvim dovoljno da se nađe na mojoj FAV listi❤️

PIZZA je inače nastala tako što je posluga ostatatke hrane svojih nadredjenih  ređala na razvučeno testo koje su potom pekli u rerni na način na koji se i danas priprema pizza. Ostalo je već istorija ⭐️

Recept:

Namirnice :

  1. Brašno od celog zrna žitarica/ pšenicno ili spelta – 2 šolje
  2. Organski pelat ili 3 srednja paradajza samleti i ukuvati na blagoj vatri /15 min/ sa malo himalajske soli i 1/2 kafene kašike hladni ceđenog ulja suncokreta
  3. Sveži paradajz – 2 veća ili 6 chery
  4. Zelene masline  bez koštice – 10 kom
  5. Smeđi šampinjoni ( može i obični beli) – 50 – 100 gr ( količina zavisi od individualnog ukusa)
  6. Himalajska so
  7. Origano
  8. Chili
  9. Biljni sir – žuti tvrdi- 50 gr

Priprema:

  1. Umesiti testo – 2 šolje brašna, supena kašika mlevenog chilija ( po želji i ukusu)  pomešati sa 1 šoljom tople vode, tri prstohvata soli i ostaviti da odstoji min 30 min
  2. Dok testo stoji oprati povrće ( preporucljivo da 15 min odstoji u vodi sa organskom sodom bikarbom  ili zeolitom – 1 supena )
  3. Iseći na tanke šnite – pečurke, paradajz, masline i sir
  4. Zagrejati rernu
  5. Razvući testo na pek papir u pleh željenog oblika ( količina je za okrugle 4 tepsije prečnika oko 20 cm)
  6. Ukoliko ste kupili pelat staviti po 3 supene kašike istog na površinu jednog testa za  picu/ isto učiniti i ako ste sami kuvali paradajz
  7. Na to poređati sir, sveži  paradajz, pečurke i masline i posuti sa još chilija ko želi ljutkasti ukus i lakše varenje ? ( ne preterivati ili izbegavati ukoliko neko ima hronično povišen pritisak ili osetljiv želudac)
  8. Posuti sa par prstohvata soli
  9. Peći na 190 C 40 tak min / ukoliko je tanko testo ( deblje zahteva malo duže pečenje )
  10. HAAAAASSSS! ???

Veganska ishrana nije samo soja – iako vegani jedu samo biljne proizvode, to ne znači da ne mogu jesti pomfrit, testeninu, palačinke, sushi (bez ribe) i pizzu. “Čoveče, pa oni su kao mi!” Da…jesu??

photo by Darko Nikolić

PIZZA!

  • null

    15 min

  • null

    Zdrava hrana

  • null

    350 din

  • null

    Ne sadrži gluten

  • null

    100% sirovo

Urme su bogate vitaminima, mineralima i biljnim vlaknima. Ovi ukusni plodovi sadrže biljna ulja, kalcijum, sumpor, gvođže, kalijum, mangan, bakar i magnezijum.

Chia semenke imaju 3 puta više antioksidanata od borovnice, 3 puta više gvožđa od spanaća, 15 puta više magnezijuma od brokolija. 60 odsto masnoća u semenkama su Omega-3 masne kiseline. Ne sadrže gluten. Lešnik je kao i svo koštunjavo voće  izuzetno bogat omega 3 i omega 6 masnim kiselinama. Posebno se preporučuje deci, sportistima, ali i starijima jer je prevencija  srčanom udaru. Kod lešnika je sve lekovito – kora, lišće, cvetne rese i plod. Jezgro lešnika je bogato dragocenim sastojcima, između ostalog vitaminima B grupe, posebno B1 i B6, koji su važni za mišićnu masu i energiju, rad mozga i nervni sistem. Ako se unose u dovoljnoj količini, sprečavaju depresiju, pa se zato lešnik naročito preporučuje trudnicama da bi je izbegle posle porođaja, kada se češće javlja. Spirulina je plavo-zelena slatkovodna alga. Stara je 3,6 milijardi godina što je čini jednim od najstarijih stanovnika Zemlje. Svoje ime dobila je zbog oblika koji liči na spiralu. Puna je proteina, minerala i drugih hranjivih sastojaka pa neki naučnici tvrde da bi mogla rešiti svetski problem gladi opskrbljujući ljude svim potrebnim sastojcima.

Indijski orah bogat je fosforom , gvožđem, magnezijumom i cinkom.

Prema mnogim istraživanjima, indijski orah je odličan za rad bubrega baš zato što njegov oblik podseća na ove organe. Tako na primer, jezgro običnog oraha na prvi pogled liči na mozak zbog čega se smatra da ovaj plod jako dobro utiče na rad mozga.

Pored toga što je dobar za srce ikrvne sudove, indijski orah povoljno deluje i protiv upala, kašlja, povišenog pritiska i šećera u krvi. Bogat je izvor antioksidansa koji su svakom telu neophodni zbog eliminacije slobodnih radikala čije prisustvo u organizmu može izazvati pojavu malignih ćelija.

Namirnice:

Sirovi lešnik – 50 gr
Urme – 25 kom
Organske ovsene pahuljice 20 gr
Sirovi indijski orah 15 gr
Chia seme – 1 kafena kašika
Spirulima u prahu – 10 gr
Lešnikovo mleko 15 ml

Priprema:

  1. Sveže nezaslađene urme potpopiti u lešnikovo mleko, izvaditi koštice

  2. Samleti lešnik, indijski orah i ovsene pahuljice

  3.  Samleti urme i sve sastojke sjediniti i dobro umesiti

  4. Oblikovati bombice ili štanglice

  5.  Po želji uvaljati u lomljeni lešnik

Veganska ishrana nije samo soja – iako vegani jedu samo biljne proizvode, to ne znači da ne mogu jesti pomfrit, testeninu, palačinke, sushi (bez ribe) i pizzu. “Čoveče, pa oni su kao mi!” Da…jesu??